چرا وب سایت لازم است؟


چرا وب سایت لازم است؟

چرا وب سایت لازم است؟

ارسال شده در تاریخ : 1391-10-02

شاید این سوال برای هر مدیر عاملی و یا مدیر فروشی تابحال پیش آمده باشد که داشتن وب سایت چه ارزش افزوده ای برای شرکت  می تواند داشته باشد?  و آیا اصولا وب سایت برای شرکت/سازمان ما لازم است؟ در ادامه این مقاله سعی کرده ام که با ذکر ویژگی های منحصر بفرد وب سایت به این سوالات پاسخی داده باشم.


1. مخاطب زیاد

طبق آمار بیش از 970 میلیون نفر کاربر اینترنت در دنیا وجود دارد. که این تعداد حدود 15 در صد از کل مردم دنیا می باشد. بنابراین تعداد زیادی از مردم کالا و خدمات مورد نیاز خود را در اینترنت جستجو می کنند و از طریق بررسی وب سایت شرکت ها و سازمان ها ، محصول مورد نیاز خودشان را انتخاب می نمایند .حال اگر شرکتی  یک وب سایت باکیفیت داشته باشد که در موتورهای جستجو هم دارای رتبه بالایی باشد ، براحتی می تواند از این در صد بالای متقاضیان ، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص بدهد . در غیر اینصورت این مشتریان به سمت رقبای شما هدایت می شوند.

2. دسترسی آسان

امروزه در هر خانه و اداره و شرکتی ، دسترسی به اینترنت وجود دارد و اکثرا هم از اینترنت با سرعت بالا یا ADSL استفاده می کنند. بنابراین برای مردم ، بسیار راحت تر است که قبل از رفتن به یک شرکت یا سازمان ، از طریق وب سایت ، بتوانند اطلاعات لازم درباره کالا یا خدمات آن شرکت /سازمان را بدست بیاورند .

3. بالا بردن اعتبار شرکت

وجود وب سایت ، اعتبار شرکت/سازمان شما را افزایش می دهد زیرا نشاندهنده کلاس بالای شرکت شما می باشد. وب سایت شرکت شما در واقع همزاد شرکت شما در دنیای مجازی اینترنت می باشد. بسیاری از مشتریان قبل از دیدن شرکت شما،ابتدا وب سایت شما را می بینند و از روی آن در مورد شرکتتان قضاوت می کنند.

مشتریان از طریق وب سایت ، شما را با رقبایتان مقایسه می کنند. می توان گفت که داشتن یک وب سایت خوب و حرفه ای تاثیر بسیار مثبتی درذهن مشتری از شرکت شما ایجاد می کند.

4. یک مدیای تبلیغاتی/اطلاع رسانی  بسیار پیشرفته

کاربرد وب سایت در دو مقوله تبلیغات و اطلاع رسانی بسیار پررنگ است.مقوله تبلیغات برای شرکت های خصوصی بسیار مهم است و بحث اطلاع رسانی برای سازمان های دولتی و انجمن ها و موسسات غیر انتفاعی بسیار کاربرد دارد.

دنیای پر رقابت امروز ، نیازمند ابزارهای جدید رقابتی است.و وب سایت در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی و اطلاع رسانی مانند روزنامه ، تلویزیون ، کارت ویزیت ، کاتالوگ ، مجلات و ... دارای مزیتهای بسیار زیادی است.شما می توانید ، بدون محدودیت ، همه کالاها وخدمات خود را در وب سایتتان معرفی نمایید و این معرفی می تواند شامل متن ، عکس و حتی فیلم نیز باشد.

وب سایت برخلاف سایر تبلیغات ، قابل تغییر است و شما می توانید در موقع نیاز اطلاعات موجود در سایت خود را بروز رسانی کنید. و از طریق وب سایت می توانید آخرین اخبار و تغییرات شرکت خود را به مشتریانتان اعلام کنید.

5. ارزان بودن وب سایت نسبت به سایر روشهای تبیغاتی

به جرات می توان گفت که ، وب سایت،  ارزان ترین روش تبلیغاتی / اطلاع رسانی می باشد.هزینه طراحی یک وب سایت حرفه ای و با کیفیت بالا ،  امروزه در حدود هزینه یکبار آگهی در یک روزنامه ای مانند دنیای اقتصاد می باشد ( طبق استعلام ، هزینه چاپ یک آگهی تمام صفحه، به غیر از هزینه طراحی آن ،در صفحه پنجم (بازرگانی) روزنامه دنیای اقتصاد ، مبلغ 1.200.000 تومان( یک میلیون و دویست هزار تومان)  در سال 88 می باشد)

نکته دیگری که در ارزان بودن وب سایت بسیار تاثیر دارد این است که، شما یکبار برای طراحی وب سایت خود هزینه می پردازید و می توانید مادام از آن استفاده کنید.( هزینه سالانه هاست و دومین ، مبلغ ناچیزی در حدود 50 هزار تومان است) ولی سایر روش های تبلیغاتی نیازمند شارژ مجدد هستند .به عنوان تلویزیون و یا کانال های ماهواره ای ، بصورت ثانیه ای ازشما هزینه دریافت می کنند ،  برای هر بار چاپ آگهی در مجله یا روزنامه ، مجددا باید همان هزینه دفعه اول را بپردازید و  ....

و نکته سوم که مقرون به صرفه بودن طراحی وب سایت را چند برابر می کند ،این است که سایر روش های تبلیغاتی/اطلاع رسانی در یک زمان محدودی بر روی مخاطبین تاثیر می گذارند. ( به عنوان مثال چاپ آگهی در یک روزنامه شاید یک یا حداکثر دو روز بتواند مشتریان جدیدی را برای شما ایجاد کند ولی بعد از این مدت به دلیل تاریخ گذشته شدن ، اثر خودش را از دست می دهد)

ولی از ویژگی های وب سایت این است که ، تاریخ مصرف ندارد و گذشت ماهها و سالها تاثیر گذاری آنرا حتی بیشتر هم می نماید.

6. 24ساعته بودن

وب سایت یک نوع اطلاع رسانی  24 ساعته است و محدود به ساعت اداری نیست. هر کسی در هر موقع از شبانه روز می تواند از طریق وب سایت با شما ارتباط برقرار کند و اطلاعات لازم خودش را در یافت نماید.به عنوان مثال یک بازدید کننده می تواند در ساعت 11 شب از وب سایت شما خرید آنلاین داشته باشد.

7. همه شهرها/ همه کشور ها

هر روش تبلیغاتی براساس قدرت انتشار آن ، می تواند ، یک محدوده جغرافیایی را مورد پوشش قرار دهد.این محدوده جغرافیایی، می تواند یک محله یا منطقه ( روشهایی مانند توزیع بروشور تبلیغاتی و روزنامه محلی )  یک شهر و استان (روش هایی مانند ساخت  بیلبورد و روزنامه های استانی ) و در نهایت کل کشور   (روش هایی مانند تلویزیون و روزنامه های سراسری و پرتیراژ )  باشد.

با یک نگاه دقیقتر ، متوجه می شویم که هر چقدر دامنه انتشار یک تبلیغ وسیع تر باشد ، هزینه آن نیز به مراتب سنگین تر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد وب سایت این است که ، در تمام نقاط کشور و حتی در خارج از کشور قابل دسترسی می باشد. و این موضوع ، هیچ هزینه اضافی هم برای دارندگان وب سایت ایجاد نمی کند. این ویژگی برای شرکت ها/ سازمان هایی که در حال حاضر با خارج از کشور مراوده دارند و یا مایل به دسترسی به بازارهای بین المللی هستند ،  بسیار حائز اهمیت می تواند باشد.

9. وجود موتور های جستجو

موتور های جستجو مانند گوگل ، کاری مانند فهرست کتاب یا مجله را انجام می دهند. همانطور که دسترسی به یک مطلب خاص در یک کتاب ، بدون استفاده از فهرست ، کاری بسیار وقت گیر و دشوار می باشد ، در دنیای اینترنت نیز پیدا کردن وب سایتهای مرتبط با موضوع مورد نیاز ما بر عهده موتورهای جستجو می باشد.

امروزه تعداد زیادی از مردم از طریق گوگل در اینترنت جستجو می کنند و اگر وب سایت شما ، دارای رتبه بالایی از نظر این موتورهای جستجو باشد ، آنگاه وب سایت شما را در صفحه اول نتایج جستجو ، به مشتریان احتمالی نشان داده خواهد شد.

10. کم کردن هزینه های شرکت

داشتن وب سایت علاوه بر اینکه هزینه تبلیغات /اطلاع رسانی شرکت شما را کاهش می دهد. می تواند شما را از هزینه سنگین خرید یا اجاره دفتر شرکت ،  نجات دهد.

امروزه شرکتهایی که از طریق وب سایت محصولات و خدمات خود را عرضه می کنند به سرعت در حال رشد می باشد.شرکتهایی مانند کتاب فروشی آمازون در خارج از کشور و یا سایت آگهی ایستگاه در کشور خودمان مثالهای خوبی در این زمینه هستند.

علاوه بر کاهش هزینه تبلیغاتی و دفتر شرکت ، می توان از طریق وب سایت هزینه های پشتیبانی شرکت خودرا کاهش دهید.قرار دادن مطالب مفید در وب سایت برای راهنمایی مشتریان و مطالبی مانند پاسخ به سوالات مکرر ( F.A.Q ) از جمله مواردی هستند که تعداد تماس مشتریان با شرکت شما جهت پرسیدن سوالات تکراری و ساده که باعث گرفتن وقت پرسنل شما و بالا رفتن هزینه پشتیبانی می شود را،  به مراتب کاهش می دهد.

11. مکمل سایر روش های تبلیغاتی

با داشتن وب سایت ، می توانید وارد دنیای تبلیغات ارزان اینترنتی شوید. بسیاری از روش های دیگر تبلیغاتی مانند ایمیل مارکتینگ ، آگهی های اینترنتی ، اس ام اس مارکتینگ با وجود وب سایت می توانند به تبلیغات موثری تبدیل شوند.

در بسیاری از روش های تبلیغاتی دیگر به علت محدودیت زمانی و فضای تبلیغات ( مانند آگهی روزنامه) نمی توان بصورت کامل اطلاع رسانی کرد .در اینگونه تبلیغات نیز می توانید ادرس وب سایت خود را ذکر کنید و بینندگان رابرای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایتتان هدایت نمایید.

 

تماس با نگاه تازه

هر سوالی داشتید با ما در میان بگذارید

ارسال