نکاتی راجع به خرید وب سایت


نکاتی راجع به خرید وب سایت

نکاتی راجع به خرید وب سایت

ارسال شده در تاریخ : 1391-10-02

بسیاری از شرکت ها  در هنگام سفارش وب سایت خود ، نمی دانند که یک وب سایت خوب می بایست چه ویژگی هایی داشته باشد...

در این مقاله تلاش شده است که ویژگی های مهمی که باعث برتری یک وب سایت نسبت به دیگری می شود را برایتان مشخص نمایم.در ضمن  این ویژگی ها،  معیار های خوبی برای شما ، در هنگامی که می خواهید وب سایت سفارش دهید می تواند باشد.


1) عدم تعصب به تکنولوژی خاص:

برخلاف تصور بسیاری از مشتریان که احتمالا نشات گرفته از توصیه های پاره ای از شرکت های طراحی وب سایت می باشد ، تکنولوژی های مورد استفاده در طراحی وب سایت ، به هیچ وجه ملاکی برای سنجش برتری یک وب سایت نسبت به دیگری نیست. احتمالا جمله زیر برایتان آشناست که "چون فلان وب سایت به عنوان مثال با استفاده از تکنولوژی ASP.Net طراحی شده است ، پس نسبت به آن دیگری که با  تکنولوژی php پیاده سازی شده است ، بهتر است  "

به صراحت به شما می گویم که این جمله به هیچ وجه صحت ندارد. و صرفا یک حقه تبلیغاتی است.احتمالا تابحال سایت های زیادی را در اینترنت دیده اید که به نظرتان بسیار زیبا و حرفه ای آمده اند و شمارا جذب خود کرده اند بدون اینکه از تکنولوژی مورد استفاده در آن وب سایت خبری داشته باشید.


2) وب سایت خود را به شرکتها سفارش دهید نه به اشخاص:

به خاطر قیمت پایین تر ، ریسک سفارش وب سایت به اشخاص را نپذیرید. وب سایت شما ، در واقع همزاد شرکت شما در دنیای اینترنت محسوب می گردد  و از نظر اعتباری بسیار حائز اهمیت است.

وب سایت نیاز به پشتیبانی دارد و ممکن است که یک روز که به سر کار خود می روید ، متوجه شوید که به علت بوجود آمدن اشکالاتی ، وب سایت شما قابل مشاهده نمی باشد. در این موقعیت وجود شرکتی که آدرس و شماره تلفن آن تغییر نکرده است و می توانید براحتی در اسرع وقت با آنها تماس بگیرید تا مشکل وب سایتتان را به سرعت رفع نمایند ، بسیار ارزشمند جلوه می کند.


3) وب سایت بخرید نه نرم افزار مدیریت محتوا (CMS ):

CMS ، نرم افزاری است که بوسیله آن می توان یک وب سایت را ایجاد کرد.بعضی از شرکتهای طراحی وب سایت ، خودشان آنرا برنامه نویسی  می کنند و پاره ای دیگر از CMS های خارجی استفاده می نمایند.

در هر دو صورت ، یک CMS به تنهایی نیاز شما را براورده نمی کند .زیرا شما به صرف داشتن یک CMS نمی توانید یک وب سایت خوب و با کیفیت بالا ، برای خود ایجاد نمایید مگر اینکه مدتها در این زمینه  آموزش دیده باشید و در ضمن تجربه تولید وب سایت را نیز داشته باشد.

به عنوان مثال به صرف اینکه کسی نرم افزار photo shop را روی کامپیوتر خود داشته باشد ، نمی تواند طراحی های گرافیکی حرفه ای انجام دهد . ممکن است که بتواند یک تعدادی کار ساده گرافیکی را انجام دهد ولی هرگز نمی تواند با یک گرافیست حرفه ای که سالها تجربه انجام طرح های گرافیکی را دارد ، رقابت نماید.

بنابراین در هنگام سفارش وب سایت خود ، از شرکت طرف قرارداد ، بخواهید که کل وب سایت شما را آماده نماید و صرفا یک CMS به همراه یک هاست و دومین به شما تحویل ندهد.


4) ارائه کنترل پنل برای تغییرات وب سایت توسط خود شما:

وجود یک کنترل پنل که به شما ، اجازه انجام تغییرات و اضافه کردن مطالب جدید به وب سایتتان را بدهد، یکی از کلیدی ترین ویژگی های یک وب سایت است. به این نوع وب سایت ها ، اصطلاحا ، وب سایت داینامیک گفته می شود.

در صورت عدم وجود چنین امکانی ، شما مجبور هستید که برای هر تغییر کوچکی در وب سایت خود ، به شرکت طراح وب سایت وابسته باشید و طبعا بابت این تغییرات باید به آنها هزینه نیز پرداخت نمایید.


5) آموزش:

حتما در قراردادی که برای طراحی وب سایت خود تنظیم می کنید از شرکت طراح سایت بخواهید که چند جلسه آموزش را ، لحاظ نماید.زیرا برای انجام تغییرات و اضافه کردن مطالب و محتوای جدید به وب سایت ، نیاز دارید که آموزش لازم جهت کارکردن با کنترل پنل وب سایتتان را دیده باشید. در غیر اینصورت انجام تغییرات کار سختی خواهد بود.


6) بالا بردن سرعت وب سایت:

طبق گزارشات جهانی ، سرعت اینترنت در ایران، متاسفانه در رده های پایین جدول کشورها قرار دارد. بنابراین داشتن یک وب سایت سریع که صفحات آن به سرعت لود شوند ، بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت کندی بیش از حد وب سایت ، بازدید کننده از خیر دیدن آن می گذرد.

بنابراین حتما از شرکت طراح وب سایت خود بپرسید  که  چه راهکارهایی برای افزایش سرعت وب سایت مشتریان خود دارد.تکنیک هایی در این زمینه وجود دارد که هر شرکتی آنرا به عنوان رازهای سازمانی خود حفظ می کند تا در اختیار رقیبانش قرار نگیرد.اما شما حتما مطمئن شوید که شرکت طراح وب سایت شما ، به این تکنیکها آشنا است و آنرا برای مشتریان خود پیاده کرده است.

شما می توانید برای اطمینان بیشتر ، سرعت لود شدن صفحات چند مشتری قبلی این شرکت را تست کنید. و از آنها راجع به درجه رضایتشان از سرعت وب سایت سوال نمایید.


7) سرویس نگهداری وب سایت:

برای پاره ای از شرکت ها /سازمان ها ممکن است که به دلائل مختلف  مانند  عدم وجود یک شخص آشنا به  طراحی وب سایت در شرکت  ، عدم تمایل شرکت به استخدام یک پرسنل جدید و یا مشغله زیاد پرسنل فعلی و مواردی از این دست ، امکان بروز نگهداری (UptoDate کردن )  وب سایتشان وجود ندارد.

این شرکت ها/ سازمان ها تمایل دارند که چنین سرویسی را به همان شرکت طراح وب سایت بصورت برون سپاری (Out Sourcing ) واگذار نمایند.

بنابراین قبل از انعقاد قرارداد مطمئن شوید که چنین سرویسی را در اختیار شما قرار می دهند و هزینه آن سالیانه برایتان چقدر در می آید.

 

تماس با نگاه تازه

هر سوالی داشتید با ما در میان بگذارید

ارسال