اصول طراحی سایتهای صنعتی

اصول طراحی سایتهای صنعتی

ارسال شده در تاریخ : 1391-10-02

چگونه یک مشتری جنس مورد نظر خود را شناسایی و ردیابی می کنید، و احتمالا پیشنهادات خوبی را برای فروش بر روی صفحه وب ارائه می دهید؟ این مبارزه طلبی طراحی صفحات تجاری وب می باشد.

بیشترین تولید کنندگان صنعتی با جدیت به سمت مشتریانشان جهت گیری می کنند. صفحات طراحی شده برای کمپانی های صنعتی، می بایست تعصبات مشتری گرایانه قوی داشته باشند.

گرایش به مشتری در روشی که صفحات صنعتی، مشتری را چه از لحاظ تصویری و چه از لحاظ تعاملی درگیر می کنند، دیده می شود. صفحات صنعتی غالبا معمولی تر از صفحات دیگر به نظر می رسند.

 

● صفحات صنعتی در کل دارای سه عنصر می باشند :

 

 

۱) خصوصیات محصول:

هر مشتری می بایست بتواند یک محصول خاص را از میان مجموعه ای از محصولات مشخص کند. این کار می تواند به صورت تصویری، با استفاده از یک لیست انتخابی یا با استفاده از یک برنامه جستجو انجام شود.

۲) مشخصات محصول:

بیشتر محصولات صنعتی همراه با اطلاعاتی عرضه می شوند که صفحه مشخصات نامیده می شود. یک صفحه مشخصات ترکیبی از متن، تصویر و توصیفاتی در مورد کارایی محصول در یک ورق کاغذ می باشد. خصوصیات کارایی یا تصویر توصیف کننده ساختار کالا، اغلب عامل فروش یک محصول می باشند.

البته با توجه به قابلیتهای وب، ایجاد صفحه مشخصات کالا در وب به روش سنتی، محدود کننده به نظر می رسد. مشخصات کارایی کالا می تواند به صورت سه بعدی و همراه با حرکت ایجاد شود، همچنین خود محصول در حال انجام عمل، قابل نمایش باشد.

۳) ارتباط با مشتری:

کارتهای جالبی را که در آنها از شما سوال می شود «آیا مایلید که نمایندگی سرویس های مشتری در مورد کالایی خاص با شما تماس بگیرد؟» را بخاطر بیاورید. با استفاده از وب سوالات تقریبا پس از پرسیده شدن جواب داده خواهند شد.

 

● طراحی صفحات تجاری

صفحاتی که برای مخاطبین تجاری طراحی می شوند با صفحات صنعتی تفاوت دارند. به خاطر داشته باشید که هر شرکت دارای زندگی و یک شخصیت وجودی در زمینه محصولات ویژه یا عملیات فروش خاصی می باشد. یک شرکت تلاش زیادی را صرف به تصویر کشیدن یک نمای حساب شده از خود میکند. این تلاش ممکن است شامل اسم،آرم شرکت،رسم الخطی که در مکاتبات شرکت استفاده می شود. رنگ های مورد استفاده و اینکه دقیقا چه اسامی برای معرفی محصولاتشان شرکت می کنند، نیز شامل می شود.

یک صفحه تجاری می بایست منعکس کننده فرهنگ آن شرکت باشد. این بدان معنی است که صفحات وب یک بانک، اساسا با صفحات وب یک تولید کننده اسباب بازی متفاوت است!

قطعات اصلی پازل صفحه وب تجاری شامل اجزا زیر می باشد:

▪ نام شرکت رسما چگونه استفاده می شود؟

▪ آیا به طور کامل نوشته می شود یا مخفف؟

▪ آیا نام، یک نام تجاری ثبت شده است؟

▪ آیا نام شرکت تحت قانون حق تکثیر می باشد؟

▪ آیا نام شرکت همان آرم شرکت است. یا یک طرح گرافیکی جداگانه می باشد؟ اندازه، مکان و جهت رسمی آن چگونه است؟

▪ آیا یک آرم تجاری یا یک نشان سازمانی است؟

▪ آیا اسامی محصولات، اسامی تجاری طراحی شده به شکل خاص می باشند؟

▪ آیا این نوع اسامی با قلم،وزن و تاکید متفاوتی نمایش داده می شوند؟

▪ آیا رسم الخط رسمی، برای بدنه اصلی مکاتبات وجود دارد؟

▪ آیا متن ترازبندی شده است یا دارای برآمدگی و فرورفتگی است؟

▪ آیا اصلا رنگهای رسمی برای شرکت وجود دارد؟

▪ آیا یک سلسله مراتب برای مکاتبات در شرکت وجود دارد؟

▪ شما چگونه می توانید سوالات و تقاضاهایتان را به قسمتهای مختلف ابلاغ کنید؟

 

● طراحی سایت موسسات آموزشی

موسسات آموزشی دارای اولین و بیشترین نشریات وب می باشند و همگی با مشکل ساختاری یکسانی مواجهند. کالجها و دانشگاهها، بیش از حد معمول ساخت یافته اند یا به عبارتی قسمت بندی شده به بخشهای مختلف می باشند، بنابراین صفحات وب می بایست حس مجازی تصویری از ارتباطات ساختاری داخل یک موسسه ارائه دهند بگونه ای که حس قدم زدن در آن موسسه در بیننده القا شود.

جنبه یکسان صفحات آموزشی، ترتیب عملیات داخل موسسات می باشد. این مسئله در تضاد کامل با صفحات تولید کنندگان و فروشندگان جز می باشد. ترمهای مدارس همیشه مدت ثابتی دارند. تاریخ شروع و خاتمه از قبل دقیقا مشخص شده اند. تقاضانامه و عملیات ورود به موسسه همگی استاندارد شده می باشند. گذراندن کل دوره تحصیلی اجباری است و معمولا می بایست تحت مجموعه ای از مراحل مشخص گذرانده شوند. کارنامه ها مقدار پیشرفت محصل را مشخص می کنند. دانش آموزان براساس پیشرفت شان طبقه بندی می شوند، در حقیقت بر اساس وضعیت قبولی هر مقطع طبقه بندی می شوند، این صفحات به دلیل کمبود آزادی عمل طراح، جز مشکل ترین صفحات از لحاظ طراحی می باشد.

● طراحی صفحات مربوط به سرگرمی

در مقابل صفحات تجاری، صفحات مربوط به سرگرمی ها قرار دارند. درست است که در اینجا هم ممکن است برخی محدودیتهای تجاری اعمال شوند(سونی، دیسنی و غیره )ولی این صفحات در معمولی ترین و مورد قبول ترین شکلشان دارای کمترین محدودیتهای طراحی بوده و آزادی عمل زیادی برای طراح وجود دارد. مشتریان سرگرمی ها اغلب جزء بی ثباترین و مشکل ترین مشتریان برای شناسایی و ردیابی می باشند. موضوعی که در سال گذشته مورد توجه ترین موضوعات بوده ممکن است دیگر مورد توجه نباشد.

 

صفحات وب سرگرمی دارای خصوصیات زیر می باشد:

کمترین ساختار و عمل-عکس العمل بیشتر اعتماد بیشتر به تصویر نسبت به اطلاعات نوشتاری استفاده بیشتر از منابعی که مشتریان بالقوه این نوع صفحات وب مجبور به یادگیری آن هستند. انجام محاسبات سطح بالا به منظور بهبود سرعت پردازنده، عمق نمایش و پهنای باند شبکه.

حداقل در حال حاضر، کمبود مهمی که در مورد صفحات سرگرمی وجود دارد تفاوت کلی بین شمایل صفحات وب باشکل واقعی سرگرمی واقعی مورد توجهشان مثل فیلم، کتاب، بازی، ضبط صوت، کنسرت و نمایش زنده و چیزهای دیگر را با صفحات وب مقایسه کنند، به سادگی به عدم واقعگرایی صفحات وب نسبت به رسانه اصلی پی می برند. برای موفقیت صفحات سرگرمی وب یا باید واقع گرایانه صفحات وب با وسایل موجود در زندگی منطق شود و یا صفحات سرگرمی وبی طراحی شود که هیچ مرجعی در دنیای واقعی برای مقایسه نداشته باشند.

تماس با نگاه تازه

هر سوالی داشتید با ما در میان بگذارید

ارسال